forum.australiandc.ro

CAD CONSULTING ENGINEERING
Acum este 23 Sep 2020 01:32

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Platforma
MesajScris: 12 Feb 2013 10:56 
Neconectat

Buna,

Am o platforma dreptunghiulara si pe margine bordura de jur imprejur 10x15.
Vreau sa am o inaltime constanta de 10cm de la bordura la terenul natural de jur imprejur si o panta transversala in acoperis constanta de 0.5% sa zicem.
Am facut un aliniament din bordura din stanga, apoi l-am facut "string profile" si i-am dat 10cm "add level difference to sll IP's"
La "edit design data" am completat "code" LEB...."select method" - change offset and level
Profilul transversal tip are panta in acoperis de 0,5% stg si drp
Cand ma uit in transversale pe axul terenului, nu am panta de 0,5% constanta, am diferenta de 10cm fata de bordura stanga dar panta nu se pastreaza.
Cum a gandit? Unde trebuie sa mai umblu?
Exista vre-un normativ pt platforme, care este panta minima de scurge a apelor?
p.s.
sunt tot felul de "tips & tricks" imprastiate prin tot felul de subiecte noi sau vechi si este un pic dificil sa le iei la mana pe toate ca sa vezi ce s-a mai zis, ce s-a mai rezolvat, pe unde...?
poate ar fi bine sa fie o singura rubrica unde sa fie puse toate aceste intrebari, probleme si rezolvari
neexitand un manual, help-ul ba merge ba nu merge, poate ar fi bine sa fie puse toate la gramada ca sa mai invatam din ele

Sus

Subiectul mesajului: Re: Platforma
MesajScris: 16 Feb 2013 14:16 
Neconectat

??? nu s-a inteles?

Sus

MesajScris: 26 Feb 2013 08:19 
Neconectat
Owner

Salut Iulian,

scuze de intarziere in raspunsuri.
ai pus bine String/Profile si l-ai legat de codul LEB numai ca acum trebuie sa recalculezi axul platformei cu 0.5% dever de la stringul anterior definit.
aceasta deoarece nu ai cum sa ai si cota stabilita in string, si pozitie in plan fixa (deoarece e bordura fixa) si sa impui si 0.5% panta dinspre ax in string.
deci solutia este sa mergi in profilul axului principal si acolo ai optiunea "Compute VC from existing data"" si acolo ai optiunea "From String"" si alegi cross-fall differences, axul principal si stringul de la care se calculeaza cotele scriind valoarea de 0.5% la panta (cross-fall)
daca cele doua aliniamente (ax si string) sunt paralele obtii aceleasi pozitii in pichetii corespunzatori.
daca nu sunt paralele se poate ca unele sectiuni in axul principal sa nu fie calculate deoarece perpendiculara din ax pe string nu intalneste pichet corespunzator in acesta

daca sunt nelamuriri sa ne scrii te rog.
scuze ca am raspuns cu intarziere - am refacut toata interfata site-ului

Cu stima

Florin Balcu

Sus

MesajScris: 27 Feb 2013 16:00 
Neconectat

Cum leg doua drumuri paralele proiectate ca sa vedem cum sistematizam terenul dintre ele?
Ma gandesc sa apara o linie proiectata care sa lege bordurile celor doua drumuri si sa avem si terenul.
Sa apara in transversal cele doua drumuri si legatura dintre ele.

Sus

MesajScris: 01 Mar 2013 09:03 
Neconectat
Owner

Salutare

cel mai bine ar fi sa inventezi in profilul tip al unuia dintre drumuri un cod suplimentar, ultimul adaugat in lista (cu L in fata daca e stanga si cu R in fata daca e dreapta)
apoi in Vriations ai o optiune care se numeste: Copy Codes
selectezi codul acesta suplimentar din drumul curent care se va copia de la (Copy from code) codul celuilalt drum iar ca metoda ""full position"" (adica si cota si distanta)
astfel se vor lega intre ele si apare ca o linie proiectata intre cele doua drumuri
va trebui sa mergi in resample road-crossections si sa tai mai mult teren stanga sau drepta la section width
pentru afisarea lor impreuna la tiparire ai doua optiuni:

1. tiparesti transversalele drumului curent si acolo alegi la Row Information->Section by feature lines (lasi pe Auto si scrii stanga cu minus atentie valoarea si dreapt, distantele care sa taie sectiunea si sa prinda si celelalt drum, depinde pe ce parte se afla de drumul curent tiparit)
bifezi show levels and offsets si e ok
2. faci suprafete din drumuri (din VGE ai acolo create road surface)
la tiparire la Row Information la fel alegi ""Named Surface"" si adaugi in lista suprafata anterior creata a celuilalt drum care nu se tipareste curent
la fel setezi distantele corespunzatoare de taiere stanga-dreapta

Sper sa fie ok

Florin Balcu

Sus

MesajScris: 04 Mar 2013 10:13 
Neconectat

florin.balcu scrie:
ai pus bine String/Profile si l-ai legat de codul LEB numai ca acum trebuie sa recalculezi axul platformei cu 0.5% dever de la stringul anterior definit.
aceasta deoarece nu ai cum sa ai si cota stabilita in string,......

Multumesc, s-a rezolvat. Am mai schimbat panta la 0.2%.

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Sus

MesajScris: 07 Iul 2013 17:43 
Neconectat

Salut,

Am o platforma, dreptunghiulara, axul exte facut prin gard, pentru ca ce este inauntru nu ma intereseaza, ma intereseaza doar taluzurile si santurile pentru scurgerea apelor din afara platformei.
Dar la colturi rigola nu urmareste forma platformei si imi "taie" colturile.
Unde trebuie sa intervin ca rigola sa imi urmeze axul in plan?

Multumesc.

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Sus

MesajScris: 11 Iul 2013 12:44 
Neconectat
Moderator

Buna Iulian,
Pentru o modelare mai corecta a santurilor va trebui sa dai o spatiere mai deasa a sectiunilor pe zona respectiva. Softul interpoleaza intre sectiuni.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2